Ziua Internațională a Limbii Materne marcată la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița

Ziua Internațională a Limbii Materne este sărbătorită anual la data de 21 februarie în întreaga lume, cu scopul de a promova diversitatea lingvistică și culturală, precum și multilingvismul. Simpozionul internațional organizat de universitatea reșițeană marți, 25 februarie 2020, ora 16:00, în sala C2.5, în parteneriat cu Asociația Învățătorilor Caraș-Severineni, împreună cu Liceul cu predare în limba română maternă din Vârșeț, Serbia, Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” din Reșița, clasele de predare în limba germană maternă, Liceul Bilingv Româno-Croat Carașova, alături de reprezentanți din partea Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin, își propune să scoată în evidență particularitățile învățământului în limba maternă, atât din perspectiva contextului regional, cât și al cadrului general european.

Ultima actualizare în 3 martie 2020, ora 16:12.