Ora de sport de la Centrul de zi pentru Persoane Vârstnice Reşiţa coordonată de studenți ai UEMR

La Centrul de zi pentru Persoane Vârstnice Reşiţa s-a încetățenit, începând cu anul 2017, ca de la începutul anului universitar, în fiecare marți, studenţi ai programului de studii Educaţie fizică şi sportivă (EFS) din cadrul Facultății de Științe Sociale să coordoneze o oră de mișcare.
Pe baza parteneriatului existent între Primăria Municipiului Reşiţa şi Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa se organizează Ora de sport în cadrul proiectului Sport pentru sănătate. Studenţii voluntari sunt încântaţi de modul de implicare și de progresele realizate de persoanele vârstnice, urmărindu-se creşterea calităţii vieţii acestora prin activitate motrică.
Mişcarea fizică este cea care ne ajută să ne tonifiem corpul, să fim mai energici, să ne îmbunătăţim starea de sănătate. Prin acest demers se urmărește conştientizarea cetăţenilor, indiferent de vârstă, asupra beneficiilor unei vieţi active, care nu neglijează mișcarea și sportul.
Orandum est ut sit mens sana in corpore sano!

Ultima actualizare în 5 noiembrie 2019, ora 14:25.