Inaugurarea Centrului de învățare „UEM – Real students’ dreams”. Finalizare proiecte ROSE.

Marți, 23 noiembrie 2021, ora 11, în sala A2.2 din Centrul Universitar UBB din Reșița a avut loc conferința de presă prilejuită de evenimente din cadrul proiectelor ROSE derulate în instituția de învățământ superior reșițeană.

Cel dintâi, inaugurarea Centrului de învățare realizat prin proiectul ROSE AG 298 Centrul de învățare UEM – Real students’ dreams, spaţii în care se vor desfăşura activităţi de sprijin (activități practice/de laborator sub îndrumarea cadrelor didactice și a unor mentori studenți) a studenților din anul I pentru continuarea studiilor şi îmbunătățirea performanței educaționale, dar şi pentru creşterea capacității acestora de a depăşi situaţiile critice şi lacunele de cunoaştere din domeniul de studiu pentru care au optat. Aceste spaţii au fost mobilate smart şi dotate cu mijloace didactice moderne: laptop-uri, desktop-uri AllInOne, flipchart, table interactive, videoproiectoare, sistem videoconferință cu servicii cloud, multifuncțională A3 color, display interactiv, echipament didactic pentru evaluarea experimentală a deformațiilor și tensiunilor, înregistrator de putere și energie, cameră de termoviziune, analizor Power analyzer, dar şi softuri de specialitate (Soft PIC Simulator IDE,  Soft Matlab şi Simulink Classroom, IBM SPSS Statistics, Project Online Professional, CorelDRAW). În perioada următoare aceste dotări vor fi completate de un stand experimental didactic pentru acționări hidraulice, o imprimantă profesională 3D, un modul pentru studiul lămpilor fluorescente și LED utilizând DALI, un sistem audio şi tablete grafice.

Celelalte două evenimente au fost reprezentate de finalizarea a două proiecte ROSE: AG 247 Becoming an Economist – A Sustainable Transformation! (BEST) și AG 236 Nu abandona, implică-te! Stay Your University! (NAISYU). Începute în noiembrie 2019, proiectele au urmărit diminuarea ratei de abandon și creșterea promovabilității în rândul studenților din anul I de la programele de studii din oferta educațională.

Ultima actualizare în 10 mai 2022, ora 15:46.